Jak wygląda bateria zegarkowa i co trzeba o niej wiedzieć?

Typowa, niewielka bateria zegarkowa.

Bateria do zegarka to mała bateria używana do zasilania małych urządzeń elektrycznych, takich jak zegarki na rękę. Na rynku istnieje wiele różnych typów baterii, z których każdy ma swoje własne cechy i zastosowania. Popularne baterie do zegarków obejmują wersje alkaliczne i cynkowo-węglowe. Oba te warianty są dostępne w sprzedaży pojedynczo lub w opakowaniach zawierających wiele baterii tego samego typu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozpoznać baterię do zegarka i co musisz wiedzieć o prawidłowym używaniu tych baterii.

Jak zbudowana jest bateria do zegarka?

Wszystkie baterie zegarkowe zbudowane są z niewielkiej ilości węgla aktywnego wewnątrz metalowej obudowy. Obudowa ta jest przeznaczona do przebicia, co pozwala na zastosowanie baterii w małym urządzeniu elektrycznym. W większości zegarków na rękę stosowane są dwa rodzaje baterii: alkaliczne i cynkowo-węglowe. Przy prawidłowym użytkowaniu każdy z tych typów baterii może działać przez 1-2 lata. 

Baterie cynkowo-węglowe są najczęściej stosowanym typem baterii w zegarkach. Stanowią one połączenie cynku i węgla i są stosowane przede wszystkim ze względu na niski koszt i łatwość użytkowania. Baterie cynkowo-węglowe działają najlepiej, gdy są przechowywane w chłodnym, suchym miejscu. Jeśli będą używane w ciepłym klimacie, stracą swój ładunek znacznie szybciej. Ponieważ baterie cynkowo-węglowe nie są przeznaczone do ładowania, należy je wymieniać co 1-2 lata. 

Baterie alkaliczne są nieco droższe od baterii cynkowo-węglowych, ale mają kilka zalet. Po pierwsze, można je wielokrotnie ładować. Są też nieco mocniejsze od baterii cynkowo-węglowych, pracują na napięciu 1,5 V zamiast 1,2 V. 

Jak długo działa bateria do zegarka?

Bateria cynkowo-węglowa wytrzymuje średnio 6-12 miesięcy, a w niektórych rzadkich przypadkach nawet do 2 lat. Po tym czasie bateria będzie wymagała wymiany. Bateria alkaliczna również może wytrzymać do 2 lat! Żywotność baterii zależy od częstotliwości jej używania oraz temperatury, w jakiej jest przechowywana. Baterie używane w urządzeniach, które są często włączane i wyłączane, będą wyczerpywały się znacznie szybciej, niż te używane w zegarkach czy pilotach. Ponadto wysokie temperatury powodują, że baterie umierają szybciej niż w chłodniejszym otoczeniu.

Gdzie można kupić baterię do zegarka?

Popularne marki baterii do zegarków to Duracell i Energizer. Duracell produkuje również baterie alkaliczne do zegarków. Inne marki baterii do zegarków to Panasonic, Maxell i Varta. Można je znaleźć w większości sklepów ogólnospożywczych lub sklepów z artykułami ogólnymi.

Ile kosztuje bateria do zegarka?

Cynkowo-węglowa bateria do zegarka może kosztować już od 10 złotych za sztukę. Alkaliczna bateria do zegarka będzie kosztować około 30 złotych za sztukę. Pamiętaj, że najważniejszą kwestią do zapamiętania przy zakupie baterii do zegarków jest upewnienie się, że kupujesz odpowiedni typ. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *