Czym jest zegarek kwarcowy i jak działa?

Zegarek kwarcowy z odsłoniętym mechanizmem podczas naprawy.

Kwarc to minerał występujący w prawie wszystkich skałach. W zegarkach kwarc jest używany jako urządzenie regulujące, które pomaga utrzymać czas dokładnie i konsekwentnie. Istnieje wiele różnych typów zegarków, ale najczęstszy typ wykorzystuje ruch kwarcowy. Poznaj lepiej zegarek kwarcowy w poniższym artykule.

Co to jest zegarek kwarcowy?

Zegarek kwarcowy to czasomierz, który wykorzystuje kryształ kwarcu do regulacji czasu. Zegarki te są używane jako urządzenie do odmierzania czasu w wielu miejscach, od budynków komercyjnych po areny sportowe, a nawet w kokpitach samolotów. Chociaż zegarki kwarcowe są najdokładniejszymi dostępnymi czasomierzami, zegary na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykorzystują zaawansowane technologicznie zegary atomowe.

Zegarek kwarcowy różni się od zegarka mechanicznego, który wykorzystuje ruch części wewnętrznych do utrzymywania czasu. Zegarek kwarcowy jest zasilany baterią (i dlatego nie musi być nakręcany), natomiast zegarek mechaniczny jest nakręcany ręcznie. Zegarek kwarcowy ma również wyświetlacz cyfrowy, podczas gdy zegarek mechaniczny ma tarczę ze wskazówkami.

Jak wygląda budowa zegarka kwarcowego?

Zegarek kwarcowy to urządzenie elektroniczne składające się z maleńkiego układu, który jest zasilany baterią. Bateria wysyła prąd elektryczny przez maleńki kryształ kwarcu, który wytwarza stałą częstotliwość. Częstotliwość ta kontroluje tempo, w jakim obwód zegarka się obraca, co określa tempo, w jakim porusza się wskazówka sekundowa. 

Większość zegarków kwarcowych ma wyświetlacz cyfrowy, który pokazuje czas w postaci liczb. Pierwszy zegarek kwarcowy pojawił się w 1969 roku, kiedy to Seiko wypuściło zegarek o nazwie „Quartz Astron”. Od tego czasu zegarki kwarcowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki ludzie śledzą czas. Zdecydowana większość sprzedawanych dziś zegarków jest zasilana kwarcem. 

Układ kwarcowy znajduje się wewnątrz obudowy zegarka, za tarczą. Na obwodzie znajdują się maleńkie pozłacane elektrody, które przekazują prąd do kryształu kwarcu, który jest zamontowany na maleńkim metalowym wałku. Obwód nazywany jest rezonatorem, ponieważ rezonuje w stałym tempie, jak instrument muzyczny. Rezonator wytwarza sygnał elektryczny o stałym rytmie. Koło zębate zwane kołem wychwytowym odbiera impulsy elektryczne z rezonatora i porusza wskazówkę sekundową.

Czy zegarek kwarcowy ma baterię?

Tak, zegarek kwarcowy ma baterię, która zasila ruch zegarka. Bateria, która jest zazwyczaj baterią guzikową (jak bateria od monety), jest zazwyczaj umieszczona wewnątrz obudowy zegarka i zazwyczaj łatwo ją znaleźć i wymienić. Długość działania baterii zależy od rodzaju posiadanego zegarka. Zegarek kwarcowy z funkcjami chronografu (stopera) i alarmu będzie zużywał więcej energii z baterii niż standardowy zegarek kwarcowy z prostą tarczą. Gdy bateria padnie, zegarek przestanie działać. Zanim to nastąpi, możesz zauważyć, że wskazówka sekundowa przestanie się poruszać lub będzie się poruszać bardzo powoli. Gdy bateria padnie, przy odrobinie wprawy można ją samodzielnie wymienić.

Jak działa zegarek kwarcowy?

Zegarek kwarcowy wykorzystuje efekt piezoelektryczny kryształu kwarcu do regulacji czasu. Kiedy prąd elektryczny jest przyłożony do kryształu kwarcu, generuje on oscylację. Częstotliwość oscylacji określa częstotliwość wskazówek sekundowych. Wiele zegarków kwarcowych zawiera również funkcję daty, która wymaga innej częstotliwości oscylacji. Bateria wysyła ładunek elektryczny do kryształu kwarcu, powodując jego rozszerzanie i kurczenie. Rozszerzanie i kurczenie się kryształu powoduje, że koło wychwytowe porusza się, co powoduje, że wskazówka sekundowa jest przesuwana.

Jak uruchomić zegarek kwarcowy?

Aby uruchomić zegarek kwarcowy, należy ustawić go na właściwy czas. Pierwszą czynnością, którą należy zrobić, jest znalezienie korony (pokrętło z boku obudowy zegarka). Jeśli nie widzisz korony, może być ona ukryta pod tarczą zegarka. W takim przypadku można użyć spinacza do papieru lub innego cienkiego, niemetalowego przedmiotu, aby nacisnąć pokrętło z boku. 

Przy pierwszym ustawieniu zegarka kwarcowego należy pozwolić mu działać przez około 48 godzin, aby umożliwić pełne naładowanie baterii. Po tym czasie można ustawić czas i dostosować go w razie potrzeby. Aby ustawić czas, przekręć koronkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, żeby przesunąć czas do przodu. Jeśli chcesz ustawić czas do tyłu, przekręć koronkę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Podczas pierwszego ustawiania czasu należy zacząć od wskazówki minutowej. Następnie można ustawiać poszczególne wskazówki niezależnie od siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *