Jak działa zegarek elektroniczny?

Nieduży, czarny zegarek elektroniczny na białym tle.

Prawdopodobnie widziałeś wiele osób noszących zegarek elektroniczny. W rzeczywistości może nawet sam posiadasz taki zegarek. Zegarek elektroniczny to urządzenie z tarczą zegarową, która pokazuje czas cyfrowo, w przeciwieństwie do używania wskazówek lub innych tradycyjnych metod wyświetlania. Zegarki te są zasilane małymi bateriami, dzięki którym działają przez kilka miesięcy bez konieczności wymiany. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zegarkach elektronicznych.

Jak zbudowany jest zegarek elektroniczny?

Zegarki elektroniczne to urządzenia elektroniczne, które mają za zadanie odmierzać czas. Aby to zrobić, liczą one tempo, w jakim porusza się nadgarstek danej osoby. Odbywa się to za pomocą elektromagnesu, który stale odczytuje położenie zegarka na nadgarstku. Na tej podstawie zegarek może określić upływ czasu. Zegarki elektroniczne występują w różnych rodzajach. Wiele z nich jest cyfrowych, a inne są analogowe. Niektóre są zasilane energią słoneczną, a inne korzystają z baterii. Istnieją nawet specjalne rodzaje zegarków, które wykorzystują ruch jako źródło energii. Zegarki elektroniczne są często wykonane z kryształów kwarcowych. Zawierają również płytkę drukowaną, baterie, czujnik i mikroprocesor. Kryształ wewnątrz zegarka oscyluje z określoną częstotliwością. Ta częstotliwość jest określona przez rozmiar kryształu.

Na jakiej zasadzie działa zegarek elektroniczny?

Większość zegarków elektronicznych liczy, ile razy na sekundę porusza się nadgarstek danej osoby. Odbywa się to dzięki posiadaniu czujnika, który stale monitoruje położenie zegarka. Czujnik stosowany w większości zegarków elektronicznych to fotorezystor. Odczytuje on ilość światła, które na niego trafia, wysyłając wiązkę światła w kierunku nadgarstka. Gdy światło uderza w skórę nadgarstka, odbija się od niej. Ponieważ światło powracające jest mniejsze, czujnik rejestruje to jako mniej intensywną miarę światła. Kiedy światło uderza w nadgarstek, odbija się z powrotem w kierunku czujnika. W ten sposób czujnik mierzy wyższy poziom intensywności światła i zapisuje to jako silniejszy odczyt. Proces ten nazywany jest detekcją fotorezystywną. Jest on stosowany w wielu urządzeniach elektronicznych, w tym w aparatach fotograficznych, zegarkach, a nawet teleskopach.

Jak dokładny jest zegarek elektroniczny?

Zegarki elektroniczne mogą być dość dokładne. Dokładność zegarka elektronicznego zależy od tego, jak często jest on ponownie kalibrowany względem zegara atomowego. Pod koniec każdego dnia najdokładniejsze zegarki są ponownie ustawiane na zegar atomowy, aby pozostały tak dokładne, jak to tylko możliwe. Zegarki elektroniczne są zazwyczaj bardziej dokładne niż kwarcowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że zegarki kwarcowe wymagają częstej ponownej kalibracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *